Zazimovanie bazéna
Končiace leto nemusí nutne znamenať aj ukončenie kúpacej sezóny. Pokiaľ vlastníte bazénové prestrešenie, kúpanie v bazéne môžete predĺžiť pri priaznivom počasí až do konca októbra a ak k prestrešeniu pridáte aj tepelný ohrev, radosť z bazéna môžete mať oveľa dlhšie.
Tí, ktorí využívajú na udržanie bazénovej teploty solárne plachty a rôzne prekrytia sa musia zmieriť s tým, že teplé dni pomaly končia a teplotné rozdiely medzi dňom a nocou zväčšujú.
Tí, ktorí využívajú na udržanie bazénovej teploty solárne plachty a rôzne prekrytia sa musia zmieriť s tým, že teplé dni pomaly končia a teplotné rozdiely medzi dňom a nocou zväčšujú.

O zazimovaní treba začať rozmýšľať vo chvíli, keď sa teplota vody ustáli na 10 až 12°C. V prípade, že by voda bola teplejšia, dôjde k rozmnožovaniu mikroorganizmov, rias a plesní, čo spôsobuje zafarbenie vody, ktoré môže mať vplyv na kvalitu a zafarbenie fólie. Vodu v bazéne je nutné ošetriť špeciálnymi prostriedkami, ktorých úlohou je spomaliť zamŕzanie hladiny vody a tvorbe rias.
Zazimovanie bazéna nie je nič zložité a pokiaľ sa budete držať týchto pár krokov, pripraviť bazén na zimu nebude žiadna veda.
AKO PRI ZAZIMOVANÍ POSTUPOVAŤ?
- Odstráňte z bazéna všetky nečistoty, či už plávajúce ale aj tie na dne (ideálne je použiť bazénový vysávač). Vyberte z bazéna všetky pridané časti ako sú napríklad schodíky, solárnu plachtu a pripravte ich na uskladnenie (vyčistiť, usušiť a uložiť na suché teplejšie miesto....).
- Očistite steny bazéna pod hladinou aj nad ňou (pokiaľ je to nutné). Na ich vyčistenie použite špeciálne prostriedky, nie bežné saponáty. Vyčistite aj skimmer a vyberte z neho košík.
- Zazimujte bazénové zariadenia. Prvým krokom je dôkladné prepratie pieskovej filtrácie. Nádobu pieskovej filtrácie dôkladne odvodnite, cez vypúšťací ventil na spodnej časti. Pokiaľ máte kartušovú filtráciu, preperte ju, demontujte a odložte na teplé a suché miesto.
- Upravte výšku hladiny vody v bazéne. Vodu nikdy nevypúšťajte úplne! Ideálne je bazén vypustiť zhruba 10 až 20cm pod poslednú plastovú súčiastku ( Svetlo, skimmer, trysky, záleží na tom, čo je nižšie), aby ju prípadný mráz nepoškodil. Ak počas zimy stúpne hladina vody v bazéne, je nutné hladinu opäť znížiť.
- Odpojte filtráciu a demontujte čerpadlo. Vylejte z čerpadla a potrubia zostávajúcu vodu a všetky časti filtračnej jednotky uložte na suchom mieste, ktoré je chránene pred mrazom. Odvodnite všetky potrubia vedúce k bazénu.
- Aplikujte zazimovací prostriedok, ktorý zamedzí tvorbe rias, vzniku zákalov, usadenín a spomalý proces zamŕzania vody. Tento krok značne uľahčuje jarné čistenie vody. Nezabudnite pred pridaním zazimovača UPRAVIŤ pH V BAZÉNE NA IDEÁLNU HODNOTU 7,2-7,4.
- Rozmiestnite zimné dilatačné plaváky, ich úlohou je rozdeliť vodnú plochu bazéna na menšie časti, čo zabráni vode vyvinúť vysoký veľký tlak na steny bazéna. To ich ochráni pred poškodením.
- Prikryte bazén zimnou plachtou. Zabezpečí to bezpečnosť nielen vám, ale hlavne deťom a domácim miláčikom. Plachta taktiež zabráni napadaniu nečistôt do bazéna a uľahčí tak jarnú údržbu, no hlavne vám na dvore nezostane prázdna jama. Pokiaľ chcete celosezónnu plachtu, zvážte kúpu celoročnej krycej plachty, ktorá sa v lete využíva ako plachta solárna.
Tešíme sa na Vás
Tím bazenoveprislusenstvo.sk