Pri tomto však vaša samostatnosť nekončí. Čo, ak vám povieme, že je možné postaviť si bazén svojpomocne? STAVBA BAZÉNA NIE JE ŽIADNA VEDA! Stačí štipka zručnosti a rozplánovanie. Prečítajte si stručný náhľad na to, ako vyzerá predpríprava a stavba bazéna krok za krokom. BAZÉN UROB SI SÁM:
ČAS: 2-3 týždne
NÁKLADY: Individuálne, záleží od veľkosti bazéna a iných parametrov. Ponúkame aj možnosťNÁKUPU NA SPLÁTKY, pri ktorom si viete mesačné sumy nastaviť tak, aby neboli zaťažujúce pre váš rozpočet.
POČET ĽUDÍ: 2 osoby
ROČNÉ OBDOBIE: jar, leto, jeseň
OBHLIADKA TERÉNU: V prvom rade si budete musieť určiť, koľko priestoru pre bazén vyčleníte, pričom je potrebné rátať s prípadnou rezervou (priestor okolo bazéna budete môcť neskôr využiť na rôzne doplnky- navijak na plachtu, zastrešenie...). Ideálne je veľkosť bazéna vykolíkovať a obtiahnuť napr. červenou stuhou aby ste videli veľkosť a umiestnenie na pozemku a dívať sa na vyznačený priestor aspoň jeden deň a až potom sa rozhodnúť kde bazén umiestnite a akú bude mať veľkosť. Uvedomte si, že budete vykonávať výkopové práce do istej hĺbky, preto by sa tam nemali nachádzať žiadne rozvody.
VÝBER MIESTA: Ideálna plocha pre bazén je na slnečnom mieste, bez stromov v jeho okolí. Skontrolujte, či je pôda pre bazén vhodná (pri príliš tvrdej pôde bude náročnejšie vykonávať výkopové práce). Uistite sa, že prípadná spodná voda nie je príliš vysoko.
VÝBER BAZÉNA A JEHO KOMPONENTOV
Podľa vlastných preferencií a parametrov si vyberte veľkosť, tvar a druh bazéna, aký vám vyhovuje a k nemu napasujte všetky komponenty (čerpadlo, filter, fólia...). Môžete si vybrať aj z viac ako 35 bazénových kompletov, ktoré sú vopred nadimenzované na mieru.
PREŠTUDOVANIE MATERIÁLOV: Aby ste vedeli, čo vás čaká a ako bude stavba prebiehať, ODPORÚČAME preštudovať si návody, kde je všetko podrobne vysvetlené
VÝKOPOVÉ PRÁCE: Vyhĺbte do zeme jamu s rozmermi zodpovedajúcimi bazénu, ktoré nájdete v manuály.
VYBETÓNOVANIE BAZÉNOVÉHO DNA: Je to činnosť, po ktorej je najdlhšia prestojná doba (kým betón dostatočne zatuhne a sadne). Betónová platňa by mala byť rovná a hladká a zaručí bazénu stabilitu a pevnosť.
POSTAVENIE OBVODOVEJ KONŠTRUKCIE BAZÉNA: Pri stavaní bočných stien sa uistite, že nefúka silný vietor. Pokiaľ chcete k bazénu pripájať iné komponenty, teraz je vhodná chvíľa na vyrezávanie do oceľového plášťa. Viac v našich návodoch.
NATIAHNUTIE BAZÉNOVEJ FÓLIE: Bazénová fólia sa naťahuje pri teplote 15-25°C, kvôli rozťažnosti materiálov. Fólia sa dodatočne natiahne a vyrovná postupným napustením vody.
NAPUSTENIE VODY: Je vhodné napustiť do bazéna vodu vo výške cca 5cm a bosými nohami dotlačiť fóliu pod vodou do strán, aby sa dno vyrovnalo a odstránili sa z neho všetky nerovnosti. Až po vyrovnaní dna môžete pripúšťať postupne vodu a súčasne obsypávať bazén suchým betónom, tak aby sa vždy vyrovnávali tlaky vody a tlaky betónu. Viac sa dozviete v podrobnom návode.
ZAPOJENIE BAZÉNOVÝCH KOMPONENTOV: Nainštalujte všetky bazénové doplnky a otestujte, či je všetko správne zapojené (Bazén pri tomto kroku by už mal byť plne napustený). Dbajte pri tom na bezpečnosť a zverte zapojenie všetkých elektrických komponentov do rúk autorizovaných odborníkov.
STAROSTLIVOSŤ O VODU: Posledným krokom je výber starostlivosti o bazénovú vodu. Vyberte si bazénovú chémiu, ktorá vám bude vyhovovať a spĺňať vaše požiadavky na kvalitu kúpacej vody.
Ak chcete stráviť leto v pohodlí domova, obklopený blízkymi a priateľmi, bazén je dlhoročná investícia, ktorá sa určite oplatí. Po prvom bazénovom lete si už iné ani nebude vedieť predstaviť. NECH ŽIJE „DOMOLENKA“ !