Najväčší vplyv na stav bazénových komponentov má kvalita vody a vonkajšie prostredie. Práve tie sú zodpovedné za zmenu farby materiálu, alebo jeho koróziu.
Súčasť vyrobená z nehrdzavejúcej ocele je z väčšej časti vyrobená zo železa a jej povrch je neskôr ošetrený pomocou oxidácie chrómu. Táto oxidácia vytvorí ochrannú vrstvu na povrchu výrobku a chráni ho tak pred zhrdzavením.
Ak sa však táto vrstva poškodí, súčasť vyrobená zo železa je opätovne vystavená pôsobeniu vonkajších vplyvov a môže podliehať korózií. Výrobok teda stráca svoju životnosť.
Najčastejšie dôvody korózie:
Chlór: Nesprávne systémové dávkovanie chlóru – príliš vysoký obsah chlóru v bazénovej vode: automatické dávkovacie systémy treba pravidelne kontrolovať. Tak sa zabezpečí ich správne fungovanie.
Salinita: Príliš vysoká salinita bazénovej vody prekračujúca doporučenú hranicu 0,5% spôsobená vysokým obsahom soli v bazéne.
pH faktor: Nízka hodnota pH vo vode pod doporučenou hranicou 6,8 – čím nižšia je táto hodnota tým kyslejšia je voda a spôsobuje koróziu aj najkvalitnejšej ocele.
Vŕtanie: Betónové bazény sú tvorené vystuženými oceľovými rohožami. Pri montáži vodičov a nosných tyčí sa môže omylom vyvŕtať montážna tehlička. Výsledkom je hrdza vytekajúca z otvoru na skrutky, ktorá sa usádza na upevňovacích skrutkách.
Čerstvá voda: Niektorí majitelia nechávajú vodu v bazéne aj niekoľko rokov a nevypúšťajú ju. To sa stáva problémom, akonáhle sa vytvoria v bazéne chloridy. Odporúčame vodu v bazéne meniť minimálne 1x ročne a v priebehu kúpacej sezóny bazén dopĺňať čerstvou vodou, aby v ňom nevznikal „chemický koktail“.
Manuálne dávkovanie: Ak do bazéna pridávate bazénovú chémiu manuálne, uistite sa, že plavák s tabletou nevkladáte do blízkosti oceľových súčastí bazéna. Počas rozpúšťania tablety sa v jej okolí krátkodobo nachádza vyššia koncentrácia chloridu, ktorý môže časti z nehrdzavejúcej ocele poškodiť.
Poškodenie oceľových komponentov: Niektoré údržbárske práce, napríklad uťahovanie uvoľnenej oceľovej skrutky, môžu spôsobiť kontaktnú koróziu.
Korózia potrubia: Pri výstavbe bazéna sa odporúča používať vždy plastové potrubia a montážny materiál.
Nesprávne čistenie: Pokiaľ chcete zabezpečiť nerezovým súčastiam dlhú životnosť, ich pravidelná údržba je nevyhnutná a netreba ju ignorovať. Pokiaľ je bazénová voda v dobrom stave, nerezové súčasti stačí preventívne ošetriť dvakrát ročne. V prípade, že bazénová voda má vysokú teplotu, jej pH je príliš nízke, alebo máte v bazéne slanú vodu, údržba by mala byť vykonávaná častejšie- minimálne 1x za mesiac.
Ako čistiť povrchy z nehrdzavejúcej ocele?
Mierne nánosy vodného kameňa a prvé známky sfarbenia povrchu je možné odstrániť za pomoci štandardného čistiaceho procesu, ktorý sa používa na čistenie nehrdzavejúcej ocele v kuchyni. Prípravok nanášame na povrch mäkkou handričkou. V žiadnom prípade povrch nedrhnite drôtenou špongiou. Môžete tak poškodiť ochrannú vrstvu.
V prípade silnejšieho znečistenia a prvých, stále neškodných usadenín hrdze, špecializovaní predajcovia ponúkajú špeciálne, mierne kyslé čistiace prostriedky na nehrdzavejúcu oceľ. Prečítajte si pozorne návod na použitie týchto čistiacich prostriedkov a po vyčistení povrch opláchnite veľkým množstvom čerstvej vody.
Ak je povrch z nehrdzavejúcej ocele zasiahnutý koróziou, existuje len možnosť demontáže výrobku a jeho následne odoslanie výrobcovi na opätovnú oxidáciu povrchu. Na tento typ údržby sa nevzťahuje záruka a bude platený zákazníkom.
Starostlivosť o rebríky určené na slanú vodu:
Napriek použitej kvalitnej nerezovej ocele AISI 316 je nevyhnutné sa o rebrík a vodu v bazéne dostatočne starať, v opačnom prípade môže dôjsť k poškodeniu / korodovaniu rebríka.
Udržiavate vyrovnané pH. Akákoľvek zmena, predovšetkým znižovanie pH, spôsobuje agresivitu vody a vznik korózie nerezových materiálov.
Pri používaní šokových chlórových prípravkov, zazimovačov a iných agresívnych chemických zásahov sa uistite, že rebrík je mimo vodu, až pokým chlór nevyprchá.
Pri čistení bazéna, pred jeho napustením vodou, alebo pri údržbe je nutné vybrať z bazéna všetky nerezové prvky. V opačnom prípade sa uistite, že ste nerezové komponenty vyčistili dostatočným množstvom vody a nezostali na nich zvyšky čistiacich prostriedkov.
Zabráňte kontaktu s inými kovmi, predovšetkým železom, môže tak dôjsť ku kontaktnej korózií.