Predaj bazénov a bazénového príslušenstva

STAROSTLIVOSŤ O BAZÉNOVÉ SÚČASTI Z NEHRDZAVEJÚCEJ OCELE

 • Pridané: 01.05.2020   |   34 čítaní / zobrazení

Veľa kupujúcich pri výbere vhodného materiálu do bazéna siahne po nehrdzavejúcej oceli. Vďaka tomu sú neskôr prekvapení, keď sa na rebríku, alebo inom výrobku, v relatívne krátkom čase objavia hnedé škvrny od hrdze.

Je logické, že kupujúci predpokladá, že komponent je pred poškodením hrdzou chránený, avšak nie je tomu tak. O každý materiál v bazéne, ktorý príde do styku s vodou, aj o nehrdzavejúcu oceľ, sa treba pravidelne starať a ošetrovať ju špeciálnymi prípravkami.

Najväčší vplyv na stav bazénových komponentov má kvalita vody a vonkajšie prostredie. Práve tie sú zodpovedné za zmenu farby materiálu, alebo jeho koróziu.

Súčasť vyrobená z nehrdzavejúcej ocele je z väčšej časti vyrobená zo železa a jej povrch je neskôr ošetrený pomocou oxidácie chrómu. Táto oxidácia vytvorí ochrannú vrstvu na povrchu výrobku a chráni ho tak pred zhrdzavením.

Ak sa však táto vrstva poškodí, súčasť vyrobená zo železa je opätovne vystavená pôsobeniu vonkajších vplyvov a môže podliehať korózií. Výrobok teda stráca svoju životnosť.

Najčastejšie dôvody korózie:

 • Chlór: Nesprávne systémové dávkovanie chlóru – príliš vysoký obsah chlóru v bazénovej vode: automatické dávkovacie systémy treba pravidelne kontrolovať. Tak sa zabezpečí ich správne fungovanie.
 • Salinita: Príliš vysoká salinita bazénovej vody prekračujúca doporučenú hranicu 0,5% spôsobená vysokým obsahom soli v bazéne.
 • pH faktor: Nízka hodnota pH vo vode pod doporučenou hranicou 6,8 – čím nižšia je táto hodnota tým kyslejšia je voda a spôsobuje koróziu aj najkvalitnejšej ocele.
 • Vŕtanie: Betónové bazény sú tvorené vystuženými oceľovými rohožami. Pri montáži vodičov a nosných tyčí sa môže omylom vyvŕtať montážna tehlička. Výsledkom je hrdza vytekajúca z otvoru na skrutky, ktorá sa usádza na upevňovacích skrutkách.
 • Čerstvá voda: Niektorí majitelia nechávajú vodu v bazéne aj niekoľko rokov a nevypúšťajú ju. To sa stáva problémom, akonáhle sa vytvoria v bazéne chloridy. Odporúčame vodu v bazéne meniť minimálne 1x ročne a v priebehu kúpacej sezóny bazén dopĺňať čerstvou vodou, aby v ňom nevznikal „chemický koktail“.
 • Manuálne dávkovanie: Ak do bazéna pridávate bazénovú chémiu manuálne, uistite sa, že plavák s tabletou nevkladáte do blízkosti oceľových súčastí bazéna. Počas rozpúšťania tablety sa v jej okolí krátkodobo nachádza vyššia koncentrácia chloridu, ktorý môže časti z nehrdzavejúcej ocele poškodiť.
 • Poškodenie oceľových komponentov: Niektoré údržbárske práce, napríklad uťahovanie uvoľnenej oceľovej skrutky, môžu spôsobiť kontaktnú koróziu.
 • Korózia potrubia: Pri výstavbe bazéna sa odporúča používať vždy plastové potrubia a montážny materiál.
 • Nesprávne čistenie: Pokiaľ chcete zabezpečiť nerezovým súčastiam dlhú životnosť, ich pravidelná údržba je nevyhnutná a netreba ju ignorovať. Pokiaľ je bazénová voda v dobrom stave, nerezové súčasti stačí preventívne ošetriť dvakrát ročne. V prípade, že bazénová voda má vysokú teplotu, jej pH  je príliš nízke, alebo máte v bazéne slanú vodu, údržba by mala byť vykonávaná častejšie- minimálne 1x za mesiac.

Ako čistiť povrchy z nehrdzavejúcej ocele?

 • Mierne nánosy vodného kameňa a prvé známky sfarbenia povrchu je možné odstrániť za pomoci štandardného čistiaceho procesu, ktorý sa používa na čistenie nehrdzavejúcej ocele v kuchyni. Prípravok nanášame na povrch mäkkou handričkou. V žiadnom prípade povrch nedrhnite drôtenou špongiou. Môžete tak poškodiť ochrannú vrstvu.

 • V prípade silnejšieho znečistenia a prvých, stále neškodných usadenín hrdze, špecializovaní predajcovia ponúkajú špeciálne, mierne kyslé čistiace prostriedky na nehrdzavejúcu oceľ. Prečítajte si pozorne návod na použitie týchto čistiacich prostriedkov a po vyčistení povrch opláchnite veľkým množstvom čerstvej vody.
 • Ak je povrch z nehrdzavejúcej ocele zasiahnutý koróziou, existuje len možnosť demontáže výrobku a jeho následne odoslanie výrobcovi na opätovnú oxidáciu povrchu. Na tento typ údržby sa nevzťahuje záruka a bude platený zákazníkom.

Starostlivosť o rebríky určené na slanú vodu:

Napriek použitej kvalitnej nerezovej ocele  AISI 316 je nevyhnutné sa o rebrík a vodu v bazéne dostatočne starať, v opačnom prípade môže dôjsť k poškodeniu / korodovaniu rebríka.

Preto sa vždy uistite že:

 • Rebrík je poriadne uzemnený 
 • Rebrík pravidelne, minimálne 2x ročne ošetrujete špeciálnymi prípravkami na leštenie nerezu .
 • Vo vode nie je prekročená koncentrácia soli 0,5 %
 • Udržiavate vyrovnané pH. Akákoľvek zmena, predovšetkým znižovanie pH, spôsobuje agresivitu vody a vznik korózie nerezových materiálov.
 • Pri používaní šokových chlórových prípravkov, zazimovačov a iných agresívnych chemických zásahov sa uistite, že rebrík je mimo vodu, až pokým chlór nevyprchá.
 • Pri čistení bazéna, pred jeho napustením vodou, alebo pri údržbe je nutné vybrať z bazéna všetky nerezové prvky. V opačnom prípade sa uistite, že ste  nerezové komponenty vyčistili dostatočným množstvom vody a nezostali na nich zvyšky čistiacich prostriedkov.
 • Zabráňte kontaktu s inými kovmi, predovšetkým železom, môže tak dôjsť ku kontaktnej korózií.
  Momentálne nie je k dispozícií žiaden komentár

  pridať komentár
   
  Táto stránka používa súbory cookies, ktoré nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies.